Dr. Vedia AKANSU

15 Mart tarihinde Lefkoşa’da doğdu. Alsancak İlkokulu’ndaki ilkokul eğitiminden sonra ortaokul eğitimini Lapta Yavuzlar Lisesi’nde tamamladı. Lise öğrenimini de 2002 yılında aynı okulda tamamladı.

2007 yılında ise; Doğu Akdeniz Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yarı dönem öğrenci asistan olarak görev almıştır. Ardından, belirli bir dönem özel sektör alt yapı sınıfında Mimar olarak çalışmıştır.

2009 yılında ise; Yakın Doğu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı, Mimarlık Fakültesi yüksek lisans programına başlamıştır. 2010 yılında ise aynı fakültede Araştırma Görevlisi olarak görev almıştır. 2011 yılında ‘Lapta Kasabası ve Kayalar Köy yerleşimlerinde yer alan konutların karşılaştırılmalı analizi’ konulu tez ile yüksek lisans programını tamamlayıp, yarı zamanlı öğretim görevlisi ardından da tam zamanlı öğretim görevlisi olarak Yakın Doğu Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık ve İç Mimarlık bölümlerinde çalışmaya devam etmektedir. 2012 yılında ise aynı bölümde Doktora Programına başlamış olup, halen devam etmektedir. Doktora programı kapsamında mimarlık, kent ve çevre konuları ile ilgili doktora tezini sürdürmektedir. Bu konu bağlamında da makale çalışmaları yapmaktadır.

Bu doğrultuda, ekoloji, kent ve mimarlık alanlarında ulusal ve uluslararası statüde kongrelere katılmıştır. Özellikle kent ve çevre kapsamında katıldığı konferanslarda bildiriler sunmuştur.

Teorik çalışmaların yanı sıra, uygulama projelerinde de yer almaktadır. Mimarlık Fakültesi kapsamında yapılan sergilere ve farklı üniversitelerle ortak yapılan Workshoplarda görev almıştır.

Vedia Akansu