Berlin Humboldt Üniversitesi’nden Akademisyenler Yakın Doğu Üniversitesi’ne Ziyaret Gerçekleştirdi
Berlin Humboldt Üniversitesi’nden Akademisyenler Yakın Doğu Üniversitesi’ne Ziyaret Gerçekleştirdi
Date Added: 22 Mart 2019, 15:24
Last Updated Date:04 Nisan 2019, 09:22

Berlin Humboldt Üniversitesi’nden Akademisyenler Yakın Doğu Üniversitesi’ne Ziyaret Gerçekleştirdi
Almanya’nın en eski ve önde gelen üniversitelerinden biri olan “Humboldt University of Berlin” Yakın Doğu Üniversitesi’ne 19 kişilik akademik grupla ziyarette bulundu. Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen blgiye göre, Humboldt Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Rolf Schneider’ in, 2012 yılından beridir Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özge Özden Fuller ile bilimsel işbirliği yapmakta olduğu belirtildi. Yakın Doğu Üniversitesi’ne 2013 yılından beridir 6. kez ziyarette bulunan Prof. Schneider her yıl yapmakta olduğu ziyaretlerinde kendilerini ya yepyeni bir binada veya yeni bir projeyi dinlerken bulduklarını dile getirdi. Yakın Doğu Üniversitesi’nin çok hızlı bir şekilde büyüyerek, gerek akademik altyapı gerekse uygulamalı bilimsel projeler geliştirmekte olduğunu gözlemlediklerini ifade etti.

Humboldt Üniversitesi Akademisyenleri YDÜ Herbaryumu’nda “Kıbrıs Florası ve Faunası” Hakkında Bilgi Aldılar: 
Humboldt Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü öğretim üyeleri ve yüksek lisans öğrencileri Yakın Doğu Üniversitesi Herbaryumu’na ziyarette bulunarak Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Gücel’den “Kıbrıs Florası ve Faunası” hakkında bilgi aldılar. Prof. Dr. Salih Gücel Çevre Araştırmaları Merkezi olarak Ekolog Doç. Dr. Özge Özden Fuller ve Zoolog Doç. Dr. Wayne Fuller ile birlikte yürütmekte oldukları bilimsel araştırma projeleri hakkında detaylı bilgiler aktardı. Prof. Salih Gucel ayrıca yeni örümcek türü keşfettiklerini açıkladı. Örümceğin, Yakın Doğu Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Taşkent Yabani Yaşam Araştırma Enstitüsü’ nden bilim adamları tarafından yönetilen ve Kıbrıs’ın örümcek faunasını kataloglamayı amaçlayan Girne dağlarındaki bir projenin parçası olarak bulunduğunu söyledi. “Harpactea gunselorum, Yakın Doğu Üniversitesi’ni kuran Gunsel ailesini onurlandırmak için seçildi” diye sözlerine ekledi. Bilimsel projelerde uluslararası işbirliklerinin olduğunun altını çizdi. YDÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Özden Fuller ise her yıl Berlin Humboldt Üniversitesi’ni YDÜ Kampüsünde ağırlamaktan keyif aldıklarını belirtti.

 “Humboldt Üniversitesi; Albert Einstein, Emil Fischer, Max Planck’ ın da Yeraldığı Nobel Ödülü Almış Dünyanın En Saygın Bilimadamlarının Araştırma Yaptıkları Üniversite”
Humboldt Üniversitesi 1810 yılında Alman Filozof ve Dilbilimci Wilhelm von Humboldt tarafından kurulmuş olup 1800 ‘lü yıllarda “Tüm Modern Üniversitelerin Anası” olarak tanımlandı. İnsancıl ve felsefi eğitime önem veren Humboldt Üniversitesi birçok öğrenci ve akademisyene hem eğitimde hem de araştırmada kapılarını açmıştır. Aralarında Albert Einstein, Emil Fischer, Max Planck’ ın da yeraldığı Nobel Ödülü almış dünyanın en saygın 29 bilimadamı bilimsel araştırmalarının bir kısmını veya tamamını Humboldt Üniversitesi’nde gerçekleştirmişlerdir.