Dünyaca Ünlü Botanik Bahçesinden Uzmanlar YDÜ’de Seminer Sundu
Dünyaca Ünlü Botanik Bahçesinden Uzmanlar YDÜ’de Seminer Sundu
Date Added: 15 Nisan 2019, 10:12
Last Updated Date:07 Ocak 2021, 11:10

Dünyaca Ünlü Botanik Bahçesinden Uzmanlar YDÜ’de Seminer Sundu
2001 yılında bir avuç gönüllünün kurmuş olduğu bir bonatik parkı olan “Eden Project” bugün dünyanın en güzel botanik parklarından birisi konumundadır. Kuruluşunun başından beri projenin içinde olan uzmanlar tarafından Eden Projesi detayları ile YDÜ’ de sunuldu. Eden Trust (Eden Project Limited) adına işletilmekte olan, beşyüzden fazla kişinin çalışmakta olduğu 7253 bitki türü ve alttürü barındırmakta olan,  devasa bir botanik parkıdır. Eden Projesi Botanik Parkı dünyada yer alan en büyük seralara sahip olma özelliğini taşıyor.

Eden Projesi Biyom Sorumlusu Uzman Catherine Cutler sunmuş olduğu seminerde Tropikal Biyom serasının 15590 m2‘lik bir alanda kubbeli bir sera olduğunu ve ziyaretçilerin alanda yükselen kauçuk, muz ve bambu bitkilerini yoğunlukla gözleyebileceklerini ve  dünyanın farklı bölgelerine ait yaklaşık 1200 bitki türünü barındırdığını belirtti. Eden Projesi’nde çalışmakta olan Botanik ve Mühendislik Uzmanı Michael Cutler ise Eden Projesi’ndeki sulama, sıcaklık ve bakım ünitleri hakkında bilgiler aktardı.

 Seminer Yoğun İlgi Gördü YDÜ Büyük Kütüphane’de gerçekleşmiş olan seminere Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt, Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Onur, YDÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüsnü Can Başer, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sema Uzunoğlu, Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kozan Uzunoğlu, Taşkent Doğa Parkı temsilcileri, Kleideskop Turizm Direktörü, Akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Büyük ilgi çeken seminer sonrası izleyiciler, uzmanlara bazı sorular yönelterek detaylı bilgi aldılar. Rektör Yardımcısı Doç. Dr.  Mustafa Kurt sunum yapan uzmanlara “Teşekkür” sertifikası takdim ederek, kendilerini Yakın Doğu Üniversitesi’nde ağırlamaktan onur duyduklarını belirtti.  Eden Projesi Dünyanın Dört bir Yanında Uluslararası Ortaklara SahipEden Projesi yöneticileri dünyanın farklı bölgelerinde yeni Eden Projeleri şekillendirmek ve kurmak için çeşitli uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaktadırlar. Halen  Çin’de üç proje geliştirmekteler. Projelerden biri olan Eden Qingdao, suyun dünyadaki yaşam için önemini ortaya koymak üzere su teması üzerinde çalışıyor. Avustralya, Yeni Zelanda, Kuzey İrlanda, ABD’de benzer projeler var.

 YDÜ  Peyzaj Mimarlığı öğrencileri, uygulamalı stajlarını (fidanlık stajı) Eden Projesi’nde yapabilecekler. Eden Projesinin sunumunun ardından, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Özge Özden Fuller, YDÜ Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerinin, 2018-2019 Akademik yılı güz döneminden itibaren uygulamalı fidanlık stajlarını Eden Projesi’nde gerçekleştirebileceklerinin duyurusunu yaptı. Doç. Dr. Özge Özden Fuller, en az 2.72 CGPA akademik başarı derecesine sahip olan ve ayrıca iyi derecede İngilizceye sahip öğrencilerin, staj başvurusunu Bölüm Başkanlığı’na yapabileceklerini açıkladı.